Hammaste eemaldamine

Hammaste eemaldamisel on mitmeid põhjuseid (kirurgilised, ortodontilised)

Hamba eemaldamine toimub tavaliselt lokaalse tuimastusega ja on patsiendile valutu. Juhul kui patsiendil on allergia mingite ravimite suhtes, siis peab ta kindlasti sellest hambaarsti enne tuimastuse tegemist informeerima, et vältida võimalikke allergilisi reaktsioone.

Kui tuimestus kaob peale hamba eemaldamist, võib selles piirkonnas olla valu või hellus, mille leevendamiseks saab kasutada erinevaid valuvaigisteid (nt Ibumax, Ibuprofeen).

Hamba tõmbamise järgselt võib tunda vahel nõrkust ja väsimust. Füüsilist koormust (nt. sportimine) tuleks vältida. Kindlasti ei tohi teha sooja ega niisket kompressi (viinakompress jms) näo piirkonda, see kutsub esile pehmete kudede turse.

Peale hamba eemaldamist asetatakse haavale 15-20 minutiks steriilne marlitampoon. Selle ajaga tekib lõualuu sompu verehüüve, mis kaitseb haava infektsiooni eest ja soodustab paranemist. Liigne loputamine peale hamba eemaldamist ja söömine enne 2-3 tunni möödumist segab aga verehüübe teket. Tavaliselt paraneb haav 5-10 päeva jooksul.