Hammaste proteesimine

Proteesimisega taastatakse üksikute hammaste ja hammaste ridade defektid, millega saavutatakse funktsionaalne ja kosmeetiline terviklikkus suuõõnes.

Proteesimine- see on üksikute või paljude puuduvate hammastega defektide taastamine. Siia kuuluvad

 1. Suust eemaldatavad proteesid
  Nendeks on plaatproteesid, büügelproteesid
 2. Suust mitteeemaldatavad proteesid
  Nendeks on kroonid, sillad, laminaadid. Kasutame peamiselt täiskeraamilisi lahendusi, mis on esteetilised, väga täpsed ja tugevad.
  Sageli on ka vajalik kombineerida erinevaid proteesiliike.

Hammaste kroonimine on vajalik ka juureravitud hammaste ja suurte täidistega hammaste raviks. Teostame hammaste ravi ka panustega, inlay, onlay,,mille siis jäljendi järgi valmistab labor komposiidist või keraamikast. Need täidised on vastupidavamad ja hambasõbralikumad. Tsementeerime need hambale kliinikumis.

Hambaproteesid võib jaotada kolme rühma:

Hambakroone soovitab Dr. Merike Kirpson kui:

 1. hamba oma krooni on vaja taastada suures ulatuses
 2. kui hambale on teostatud juureravi
 3. kui 1/3 hambast on hävinenud

Erinevad lahendused

Laminaadid

Laminaadid on hamba peale kinnitatavad portselankoorikud. Laminaadid paigaldatakse tervetele või korralikult ravitud hammastele. Laminaate soovitakse üldjuhul siis, kui ei olla enda hammaste pikkuse. värvi või kujuga rahul.  Kõik laminaadid paigaldatakse patsiendile ühe visiidi käigus.

Tavaliselt tehakse laminaadid esihammastele, laminaatidega saab hammastele kuni 5mm pikkust juurde anda. Laminaadiga saab parandada hamba värvi ja kuju.

Hamba normaalse paksuse säilitamiseks tuleb hamba külgi lihvida. Täiskeraamiline laminaat on loomuliku hamba väljanägemise ja vastupidavusega, neid on lihtne suus hooldada. Täiskeraamilisele pinnale ei kinnitu parkained, nende värvi ei muuda kohv, punane vein jne.

Kui hammastes on väga suured täidised või osutub vajalikuks hammaste asendit suurema nurga all muuta, võib olla mõistlikum valmistada täis-  või metallokeraamilised kroonid.  Surnud (ravitud juurega) hamba  korral on üsna tavaline  lahendus tihvtkroon, mille puhul võetakse krooni kinnituskoht hambajuure kanalist tihvti (nimetatud ka postiks või kruviks) abil.

Proteeside hooldamine

Suust eemaldatavad: kõige tähtsam reegel on see, et need tuleb suust eemaldada ainult puhastamiseks.  Kui mingil põhjusel ei ole võimalik proteese kanda tuleb pöörduda koheselt arsti poole.

Mitte-eemaldatavate proteeside hooldamine toimub suuõõnes sarnaselt oma hammaste hooldamisega. Eriti oluline on hambavahede ja sillavahede igemepoolsete pindade puhastamine spetsiaalsete hambavahe harjadega.  Meie soovitame firma GUMhambavaheharjakesi, mis ei sisalda metalli.

Pärast suust eemaldatava proteesi paigaldust võib proteesi kandmine olla ebamugav. Ole kannatlik ning püüa proteesi hoolimata ebamugavustundest kanda, sellega on võimalik harjuda. Esimesed kaks nädalat on kõige raskemad, kui pead uue olukorraga harjuma.