Hambaravi

Hambaravi tähendab lühidalt öeldes hambadefektide parandamist erinevate täidismaterjalidega (komposiitmaterjalid, klaasionomeerid). Hambaravi alla kuulub täiskasvanute ja laste hambaravi ning juureravi.

Mida tähendab juureravi?

Juureravi eesmärgiks on infitseerunud juurdekanalite puhastamine, põletike likvideerimine ja juurekanalite sulgemine. Juurepõletikku põhjustavad üldjuhul mikroobid, mis on hambaaugust jõudnud hambanärvini.

Juurekanalid puhastatakse peenikeste instrumentide abil. Sõltuvalt ravi käigust asetatakse juurekanalisse spetsiaalne ravim (ajutine täidis peale) või täidetakse koheselt lõpliku täidisega. Vajadusel asetatakse juurekanalisse ravimit mitu korda.

Peale juureravi lõppu tuleb hambale valmistada hambakroon, kuna peale juureravi on hammas seest õõnes ja nõrk. Sellisel juhul vajatakse tugevat ümbrist. Kroone võib valmistada täiskeraamikast (eelistatavalt) või metallokeraamikast. Vajadusel tuleb krooni toestada ka juuresisese tihvtiga.

Mis peale juureravi saab?

Hammas, mille juurekanaleid ravitakse  võib muutuda hellaks või hakata kergelt valutama kuna tegemist on põletikuga, mille taandumine võtab aega. Kuid need sümptomid mööduvad aja jooksul. Hambaarst annab endast kõik, et põletik saaks ravitud. Ravi õnnestumisel on oluline patsiendi ja arsti koostöö, raviplaanist kinni pidamine, hügieen ja organismi üldine seisukord.

Laste hambaravi ABC

Lapse esmane kontakt hambaarstiga peaks toimuma võimalikult varakult (umbes 2 aasta vanuselt). Väga oluline on, et laps harjuks olukorraga, näitaks oma hambaid ja hoiaks suud lahti.

Ka piimahambad vajavad ravi, sest piimahammaskonna tervis mõjutab oluliselt jäävhammaste arengut. Piimhammaste vahetumine jäävhammaste vastu algab juba 5-6 aastaselt kui suhu tekivad esimesed jäävpurihambad. Need hambad on tugihammasteks kogu jäävhammaskonnale ja nendest oleneb järgmiste jäävhammaste õige asukoht lõualuus.

Piimhambad peaksid suus püsima kuni nende loomuliku väljalangemiseni kuna nad hoiavad kohta jäävhammastele.

Väga oluline on hammaste hooldus – kuni 6-7 aastani peaks lapse hambaid pesema ka lapsevanem. Pesema peaks 2x päevas, hommikul ja õhtul. Kasutades lapse vanusele vastavat hambaharja ja pastat.

Eesti Haigekassa tasub alla 19-aastaste kindlustatute eest, seega on lastele hambaravi tasuta!