Mida peab teadma suuhügieenist?

Inimese organismis on mikroobe kõige rohkem suuõõnes, isegi kui arvestada kogu mao- ja sooletrakti. On kindlaks tehtud, et üks tund pärast hammaste pesemist on ühel ruutmillimeetril hambapinnal miljon mikroobi.Mikroobide hulka suus saame vähendada hammaste pesemisega.

HAMBAHARJAD

Hambaid tuleb hakata pesema kohe, kui hambad on suhu lõikunud, s.o. 6 7 kuu vanuselt. Selleks kasutada kõige väiksemat ja pehmemat hambaharja, mis on müügil. Et imikute hambaid oleks mugavam pesta, selleks on nn. sõrmeotsaharjad, mis on pehmest kummist ja käivad emale (pesijale) sõrme otsa. Müügil väga- erinevaid hambaharju. Erisuguse jäikusega ja mitmesuguse kimpude asetusega harju.

HAMBAHARJADE JAOTUS JÄIKUSE JÄRGI:

SOOVITUS

Kasutada tuleks pehme või keskmise jäikusega harju. Kimpude paiknevus hammaste puhtuse seisukohalt väga oluline ei ole, sest hammaste suured pinnad saab iga harja- tüübiga puhtaks ja samas tavalise hambaharjaga hambavahesid puhastada ei ole võimalik.

Võiks kasutada harju, millede osa kimpe on värvilised sinised või rohelised. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või ka kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja oleks aeg hari välja vahetada. Laiali vajunud harjastega hambaharjaga ei ole võimalik puhasta hambakaelte piirkonda ja sinna hakkab kogunema mikroobne katt.

ELEKTRIHAMBAHARJAD

Elektrihambaharjade keskmine kiirus on 2000 tsüklit minutis. Kõikide hambapindade puhtastamiseks läheb elektriharjaga rohkem aega kui tavalise hambaharjaga. Elektrihambaharju on hea kasutada puuetega inimestel või nende eest hoolitseval personalil, koordinatsioonihäiretega inimestel või vanuritel.

HAMBAVAHEDE PUHASTAMINE

Hambaniit
Hambavahede puhastamiseks tuleb kasutada hambaniiti. Hambaniidiga puhastada hambaid üks kord päevas ja soovitavalt enne hammaste pesemist.

Kuna hambaniidi karpidel olevad nimetused on erinevad, siis neis orienteerumiseks järgmised selgitused.

Hambavaheharjad
Soovitatakse eriti neile, kelledel on igemepõletikud. Hambavaheharju on võimalik osta erineva jämedusega, hästi peenest kuni jämedateni.

Hambaorgid
Hambaorgid on mõeldud toidujääkide eemaldamiseks hambavahedest. On kolmnurkse või ümara kujuga. Eelistada tuleks kolmnurkse lõikepinnaga hambaorke. Hambaorgid on kas fluoriidiga immutatud või ilma, kase- või pärnapuust.

HAMBAPASTAD

Hambapastade kaks peamist eesmärki on tugevdada hambakudet on ning aidata eemaldada hambakattu, samuti vähendada selle tekkimist hammastel.

Laste hambapastad
Lastel tuleb kasutada kindlasti neile mõeldud pastasid, mille fluoriididesisaldus ei ole nii kõrge kui täiskasvanute hambapastades. Näiteks Blend-a-med toodab hambapastasid 0-6 aastastele (Blendi), 6-12 aastastele (Blend-a-med Junior) ja täiskasvanutele. Müügil on veel

Hambapasta kasutamist alustada siis, kui kõik piimahambad on suhu lõikunud, sest enne kolmandat eluaastat ei oska laps pastat välja sülitada ja neelab kõik alla. Seda teha ei tohi!

Fluoriide sisaldavad hambapastad
Täiskasvanutele mõeldud pastadest peaaegu kõik sisaldavad fluoriide. Joogivee normaalse fluoriidi sisalduse (0,5 1mg/l) korral võib kasutada võimalikult palju fluoriide sisaldavaid hambapastasid. Fluoriidi sisaldus on tuubil kirjas kahel kujul protsentides või ppm-ides.Kõige optimaalsem hambapasta fluoriidisisaldus on 0,2 0,8 % või 700 1000 ppm. Kui joogivees on kõrge fluoriidisisaldus üle 2mg/l ja hammastel valged laigud, siis võib kasutada ka hoopis ilma fluorita hambapastat (müügil Sensodyne sarjas).

Hambakattu ja -kivi teket vähendavad hambapastad
Hambakattu ja -kivi teket vähendavaid hambapastasid soovitatakse neile, kellel on probleeme igemetega.

Hambapastadel, mis on mõeldud hambakivi vähendamiseks, on tavaliselt märge tartar (Crest Tartar Protection). Nad võivad sisaldada bikarbonaati, naatriumpürofosfaati. Nende pikaajaline kasutamine võib põhjustada hammaste tundlikkust.

Multiomadustega hambapastad
Nendes on ühendatud mitu omadust: kaariesekaitse ja hambakatu vähendamine. Seega, koos kõrge fluoriidisisaldusega sisaldavad nad kattu vähendavaid aineid.

Valgendavad hambapastad
Valgendavates hambapastades kasutatakse pigmendi lõhustamiseks hambapinnal ensüüme või vesinikuühendeid. Võimalik on osta ka soodat sisaldavaid hambapastasid. Pigmendi lõhustamise järel muutub hambapind heledamaks.

Loomupäraselt tumedat hambakude hambapastaga valgeks muuta ei saa.

Suitsetajatele ning intensiivse tee- ja kohvipigmendi eemaldamiseks on pastad

Tundlikele hammastele mõeldud pastad

Põhilisteks toimeaineteks on hammaste tundlikkust vähendavad strontium strontsiumkloriid heksahüdraat või kaaliumnitraat.
Tundlikkuse vähendamise põhiprintsiip on ära hoida igemete taandumist.

Tähtis on igemete tervis

HAMMASTE PESEMINE

Hammaste pesemiseks kuluta 2-3 minutit hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut Pesemisaeg möödub kiiremini ja mõnusamalt, kui mängib teile meeldiv vastava pikkusega laul.

Alla 5-6 aastane laps ei ole ise suuteline hambaid puhtaks pesema.

Pesemise metoodika

Andmed pärinevad: Taru Ülikooli veebist

Projekti autor: Silvia Russak

Tartu Ülikooli stomotoloogiakliinik