Mida peab teadma suuhügieenist?

Suuõõne hügieen

Inimese organismis on mikroobe kõige rohkem suuõõnes, isegi kui arvestada kogu mao- ja sooletrakti. On kindlaks tehtud, et üks tund pärast hammaste pesemist on ühel ruutmillimeetril hambapinnal miljon mikroobi.Mikroobide hulka suus saame vähendada hammaste pesemisega.

Hambaharjad

Hambaid tuleb hakata pesema kohe, kui hambad on suhu lõikunud, s.o. 6 7 kuu vanuselt. Selleks kasutada kõige väiksemat ja pehmemat hambaharja, mis on müügil. Et imikute hambaid oleks mugavam pesta, selleks on nn. sõrmeotsaharjad, mis on pehmest kummist ja käivad emale (pesijale) sõrme otsa. Müügil väga- erinevaid hambaharju. Erisuguse jäikusega ja mitmesuguse kimpude asetusega harju.

Hambaharjade jaotus jäikuse järgi:

 • Väga pehme hari (extra soft) soovitav tundlike ja veritsevate igemete korral.
 • Pehme hari (soft) soovitatakse eriti lastele, kuid ka täiskasvanutele.
 • Keskmise jäikusega hari täiskasvanutele.
 • Tugeva jäikusega hari kasutatakse harvem.
 • Väga tugev (extra strong) võib põhjustada igeme kahjustusi.
  Proteeside pesemiseks.

Soovitus
Kasutada tuleks pehme või keskmise jäikusega harju. Kimpude paiknevus hammaste puhtuse seisukohalt väga oluline ei ole, sest hammaste suured pinnad saab iga harja- tüübiga puhtaks ja samas tavalise hambaharjaga hambavahesid puhastada ei ole võimalik.

Võiks kasutada harju, millede osa kimpe on värvilised sinised või rohelised. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või ka kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja oleks aeg hari välja vahetada. Laiali vajunud harjastega hambaharjaga ei ole võimalik puhasta hambakaelte piirkonda ja sinna hakkab kogunema mikroobne katt.

Elektrihambaharjad
Elektrihambaharjade keskmine kiirus on 2000 tsüklit minutis. Kõikide hambapindade puhtastamiseks läheb elektriharjaga rohkem aega kui tavalise hambaharjaga. Elektrihambaharju on hea kasutada puuetega inimestel või nende eest hoolitseval personalil, koordinatsioonihäiretega inimestel või vanuritel.

Hambavahede puhastamine

Hambaniit
Hambavahede puhastamiseks tuleb kasutada hambaniiti. Hambaniidiga puhastada hambaid üks kord päevas ja soovitavalt enne hammaste pesemist.

Kuna hambaniidi karpidel olevad nimetused on erinevad, siis neis orienteerumiseks järgmised selgitused.

Dental floss kõige peenem hambaniit.
Dental tape eelmisest laiem, võib öelda, et see on lint, mitte niit.
Waxed dental floss tegemist on vahatatud hambaniidiga, samuti on saadaval vahatatud lint (waxed dental tape).
Superfloss Soovitatakse ravimi viimiseks igemevakku. Pakendis on valmis lõigatud vajaliku pikkusega niidid, millede keskmine osa on paksem ja imab hästi vedelikku.

Hambavaheharjad
Soovitatakse eriti neile, kelledel on igemepõletikud. Hambavaheharju on võimalik osta erineva jämedusega, hästi peenest kuni jämedateni.

Hambaorgid
Hambaorgid on mõeldud toidujääkide eemaldamiseks hambavahedest. On kolmnurkse või ümara kujuga. Eelistada tuleks kolmnurkse lõikepinnaga hambaorke. Hambaorgid on kas fluoriidiga immutatud või ilma, kase- või pärnapuust.

Hambapastad

Hambapastade kaks peamist eesmärki on tugevdada hambakudet on ning aidata eemaldada hambakattu, samuti vähendada selle tekkimist hammastel.

Laste hambapastad
Lastel tuleb kasutada kindlasti neile mõeldud pastasid, mille fluoriididesisaldus ei ole nii kõrge kui täiskasvanute hambapastades. Näiteks Blend-a-med toodab hambapastasid 0-6 aastastele (Blendi), 6-12 aastastele (Blend-a-med Junior) ja täiskasvanutele. Müügil on veel

Colgate Junior,
Crest (Kid`s Cavity Protection),
Aquafresh (for Kids),
OralB (Childrens Toothpaste),
Macleans Milk Teeth

Hambapasta kasutamist alustada siis, kui kõik piimahambad on suhu lõikunud, sest enne kolmandat eluaastat ei oska laps pastat välja sülitada ja neelab kõik alla.

Seda teha ei tohi!

Fluoriide sisaldavad hambapastad
Täiskasvanutele mõeldud pastadest peaaegu kõik sisaldavad fluoriide. Joogivee normaalse fluoriidi sisalduse (0,5 1mg/l) korral võib kasutada võimalikult palju fluoriide sisaldavaid hambapastasid. Fluoriidi sisaldus on tuubil kirjas kahel kujul protsentides või ppm-ides.Kõige optimaalsem hambapasta fluoriidisisaldus on 0,2 0,8 % või 700 1000 ppm. Kui joogivees on kõrge fluoriidisisaldus üle 2mg/l ja hammastel valged laigud, siis võib kasutada ka hoopis ilma fluorita hambapastat (müügil Sensodyne sarjas).

Hambakattu ja -kivi teket vähendavad hambapastad
Hambakattu ja -kivi teket vähendavaid hambapastasid soovitatakse neile, kellel on probleeme igemetega.

Hambapastadel, mis on mõeldud hambakivi vähendamiseks, on tavaliselt märge tartar (Crest Tartar Protection). Nad võivad sisaldada bikarbonaati, naatriumpürofosfaati. Nende pikaajaline kasutamine võib põhjustada hammaste tundlikkust.


Multiomadustega hambapastad
Nendes on ühendatud mitu omadust: kaariesekaitse ja hambakatu vähendamine. Seega, koos kõrge fluoriidisisaldusega sisaldavad nad kattu vähendavaid aineid.

Aquafresh Multi-active
Blend-a-med Complete
Crest Complete
Colgate Total
Crest Multi Care Advansed Cleaning

Valgendavad hambapastad
Valgendavates hambapastades kasutatakse pigmendi lõhustamiseks hambapinnal ensüüme või vesinikuühendeid. Võimalik on osta ka soodat sisaldavaid hambapastasid. Pigmendi lõhustamise järel muutub hambapind heledamaks.

Yotuel
Super Smile (Dental Zone)
Rembrandt Whitening Toothpaste
Rembrandt Low Abrasive Whitening Toothpaste
Crest Baking Soda and Peroxide Whitening
Macleans Sensitive
Aquafresh Whitening
Blend-a-med Medic White

Loomupäraselt tumedat hambakude hambapastaga valgeks muuta ei saa.

Suitsetajatele ning intensiivse tee- ja kohvipigmendi eemaldamiseks on pastad Revive, Caffee gel.

Tundlikele hammastele mõeldud pastad
Dequel, Oral-B, Sensitive.
Põhilisteks toimeaineteks on hammaste tundlikkust vähendavad strontium strontsiumkloriid heksahüdraat või kaaliumnitraat.
Tundlikkuse vähendamise põhiprintsiip on ära hoida igemete taandumist.

Tähtis on igemete tervis

 • Suuhügieen korda, pesemine ja täiendav puhastamine hambaniidi abil.
 • Kasutada pehmet või väga pehmet hambaharja.
 • Kasutada hammaste tundlikkuse vastaseid hambapastasid.
 • Jälgi, mida sööd (hapud, tsitrused, mahlad).
 • Kasuta fluoriidisisaldavaid hambapuhastusvahendeid.
 • Vähenda kahjulikke harjumusi, nagu suitsetamine.

 

Hammaste pesemine

Hammaste pesemiseks kuluta 2-3 minutit hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut Pesemisaeg möödub kiiremini ja mõnusamalt, kui mängib teile meeldiv vastava pikkusega laul.

Alla 5-6 aastane laps ei ole ise suuteline hambaid puhtaks pesema.

Pesemise metoodika

 • Hambaid pesta alati süsteemipäraselt: alusta hambakaare ühel poolel tagumiste ülemiste hammaste põsepoolsetest pindadest ja liigu sammhaaval üle esihammaste vastassuupoolele. Seejärel puhasta ka keelepoolsed pinnad. Lõpeta ülemise hambakaare puhastamine mälumispinnal ringjate liigutustega. Seejärel puhasta alumised hambad.
 • Hambaharja hoida käes nagu pliiatsit, võib hoida ka rusikas.
 • Hambapastat panna harjale herneterasuurune killuke.
 • Hambahari asetada suhu veidi viltu (45° nurga all), nii et osa harjastest läheks igeme ja hamba vahele, osa jääks hambapinnale
 • Tee vibreerivaid edasi-tagasiliigutusi.
 • Pese 2-3 minutit
 • Sülita välja pasta ja vaht, ära neela alla.
 • Suu loputada kergelt veega.

 

Andmed pärinevad: http://www.ut.ee/tervis/hambad/p4_1.htm

Projekti autor: Silvia Russak

Tartu Ülikooli
stomotoloogiakliinik

Küsi infot

Soovid midagi küsida, saada meile kiri:

Nimi (vajalik)

Email (vajalik)

Sinu teade või küsimus:

Kui kiirelt vastust soovid?
 12h jooksul 24h jooksul